×

 

Handels- & administrations- programmet

Handels- och administrationsprogrammet är ett yrkesprogram. Det förbereder dig för ett yrke inom handel eller administration, till exempel som butikschef eller administratör.

Inriktingar på programmet

Du kanske vill läsa Handels- och administrationsprogrammet om du är intresserad av handel, försäljning och marknadsföring, kundservice eller kommunikation. Vad du kan jobba med efter studenten beror på vilken inriktning du läser. Programmet har två inriktningar.

Handel och service HAHAN

På inriktningen handel och service får du lära dig att hantera försäljning och inköp som kan passa för butiksarbete. Du kan också söka dig mot marknadsföring, logistik eller kundservice om du vill.

Administrativ service HAADM

Administrativ service är den inriktning som fokuserar på administrationssidan av programmet. Den är för dig som gillar organisation och kommunikation. Du kan också välja att jobba med konferens och reception om du vill.

Högskolebehörighet och kurser

Efter att ha läst Handels- och administrationsprogrammet är du behörig till många utbildningar på yrkeshögskola. Som på alla yrkesprogram kan du också under din gymnasietid läsa kurser för att få grundläggande högskolebehörighet. För handels- och administrationsprogrammet kan det handla om svenska 2 och 3 samt engelska 6 som du aktivt måste välja till. I annat fall kan man läsa kurser på vuxenutbildningar i efterhand.

Vilka kurser programmet innehåller kan du läsa på Skolverkets hemsida.

En kvinna jobbar i receptionen, hon är glad och knappar in saker på en kassaskärm

Yrken

  • Egenföretagare
  • Ekonomiassistent
  • Receptionist
  • Butikssäljare
  • Personal Shopper
  • Butikschef
  • Marknadsassistent
  • Account Manager