×
 

Försäljnings- & serviceprogrammet

Försäljnings- och serviceprogrammet är ett yrkesprogram. Det förbereder dig för ett yrke inom försäljning, handel och kommunikation. Till exempel kan du bli butikssäljare, marknadsassistent eller jobba med kundtjänst.

Inriktingar på programmet

Från och med höstterminen 2022 har programmet inga inriktningar. Tidigare hette programmet Handels- och administrationsprogrammet och då fanns inriktningarna: Handel och service och Administrativ service. Läs mer om förändringarna i programmet på Skolverket.se.

På programmet får du lära dig om försäljning och inköp, marknadsföring och affärsutveckling till exempel. Programmet passar dig som gillar möten med människor, och du får under programmets gång träna dina färdigheter i sociala möten. 

Högskolebehörighet och kurser

Efter att ha läst Försäljnings- och serviceprogrammet är du behörig till många utbildningar på yrkeshögskola. Som på alla yrkesprogram kan du också under din gymnasietid läsa kurser för att få grundläggande högskolebehörighet. För Försäljnings- och serviceprogrammet kan det handla om svenska 2 och 3 samt engelska 6 som du aktivt måste välja till. I annat fall kan man läsa kurser på vuxenutbildningar i efterhand.

Vilka kurser programmet innehåller kan du läsa på Skolverkets hemsida.

en bild på mobilbetalning

Yrken

  • Egenföretagare
  • Ekonomiassistent
  • Receptionist
  • Butikssäljare
  • Personal Shopper
  • Butikschef
  • Marknadsassistent
  • Account Manager